Montaż maszyn a niezbędne instalacje - o czym pamiętać?
Używane obecnie w przemyśle maszyny wyróżniają się delikatną i skomplikowaną budową. Z tego właśnie powodu montaż maszyn przemysłowych powinien być wykonany przez specjalistów, którzy dysponują odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Nawet najdrobniejszy błąd lub potknięcie może stwarzać zagrożenie dla osób pracujących w pobliżu maszyn i ciągów technologicznych. Co więcej, uszkodzona maszyna wiąże się także z przestojem w produkcji.
Rozmieszczenie i montaż urządzeń w miejscu docelowym to ostatni etap relokacji maszyn. Etap ten obejmuje nie tylko montaż, ale także podłączenie elektryczne czy hydrauliczne. Poprawne podłączenie i niezbędne instalacje odgrywają niezwykle istotną rolę. Maszyny wykorzystywane w przemyśle różnią się między sobą konstrukcją, dlatego do ich demontażu i montażu powinno podchodzić się indywidualnie. Bardzo ważne jest także zapoznanie się z dokumentacją techniczną każdej maszyny.
O czym pamiętać przy montażu maszyn przemysłowych?
Oględziny i prace przygotowawcze w miejscu docelowym są również ważnym etapem montażu maszyny przemysłowej. Profesjonalny montaż maszyn zawsze musi być poprzedzony pomiarami stanowiska, na którym ma znaleźć się maszyna. Takie działanie pozwoli precyzyjnie ustawić maszynę i ją podłączyć. Nie mniej ważne po zakończeniu montażu, jest przeprowadzenie testów zasilania. Co więcej, każda firma odpowiedzialna za montaż maszyny powinna się zapoznać z treścią jej instrukcji obsługi. Dowiedzieć się z niej można na przykład, gdzie znajdują się złącza do instalacji, co pozwala z góry zaplanować ustawienie maszyny.
Montaż maszyn przemysłowych wymaga wykorzystania dźwigów samojezdnych, platform, rolek transportowych, suwnic, a także dokumentacji technicznej. Końcowy etap to próby uruchomieniowe sprawdzające poprawne działanie maszyn oraz instalacja oprogramowania. Jeśli podczas testów okaże się, że zamontowana maszyna przemysłowa pracuje nieprawidłowo, wówczas należy poszukać przyczyny i ponownie przejrzeć instalację.